کتابم را بردار و کتابت را بگذار

 

تاریخ انتشار : جمعه ۲۵ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۰

, مترجم : مریم سیفی‌پور

 

 

برای اولین بار در کشور سوریه کتاب‌خانه‌هایی در پارک‌های این کشور با شعار «کتابت را بگذار و کتابم را بردار» احداث شده که مردم می‌توانند کتاب‌هایشان را در این مکان‌ها با هم مبادله کنند.


​ راه‌اندازی پارک‌های تبادل کتاب در سوریه برای اولین بار

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(آتی بوک)– به نقل از سانا، خبرگزاری سوریه- در سوریه گروهی موسوم به «آهنگ زندگی» با همکاری وزارت پرورش و شهرداری دمشق در اقدامی ابتکاری پروژ‌ه‌ای جدید را با هدف بازگشت رونق به کتاب و مطالعه و جایگاه فرهنگ در این کشور در دست گرفته‌اند. این پروژه با عنوان «پارک تبادل کتاب» برای اولین بار در سوریه کتاب‌خانه‌هایی را در میان برخی پارک‌های این کشور تعبیه کرده که مردم سوریه می‌توانند هرکتابی که خواستند از میان قفسه‌های این کتاب‌خانه‌ها بردارند و کتابی را که قبلا خوانده‌اند در جای آن قرار دهند.
 
«پارک تبادل کتاب»، تجسم حقیقی شعار «کتابم را بردار و کتابت را بگذار» به عنوان یک پروژه فرهنگی و با هدف تبادل کتاب بین مردم و اهمیت مطالعه به عنوان عامل اصلی شناخت و اطلاع از فرهنگ‌ ملت‌ها و تمدن‌ها، ظرف چند روز آینده در میدان القصور شهر دمشق کلید خواهد خورد.

 موفق مخول، مدیر این پروژه درباره این کتاب‌خانه‌های جدیدالتاسیس گفت: «این پروژه، اقدامی فرهنگی برای تبادل فرهنگ، ارتباطات، نظرات و پیوند دوستی و محبت از طریق کتاب در میان مردم سوریه است. این کتابخانه‌ها هم‌چنین با عمومیت بخشیدن بر این باور که کتاب برای تو و دیگران است مردم را تشویق می‌کند تا کتاب‌هایشان را به‌ جای نگه‌داشتن در منازلشان در مکان‌های عمومی و در دسترس دیگران قرار دهند.»

او در ادامه گفت که ضرورت ایجاد فرهنگ خیابانی وسیله‌ای برای عمومیت بخشیدن به فرهنگ است و این قبیل اقدامات می‌توانند روابط معنوی مردم سوریه را با کتاب و فرهنگ که اندکی رو به زوال رفته بود بهبود بخشند و اماکن عمومی می‌توانند نقش کاربردی موثرتری نسبت به مدارس و مراکز آموزشی در امر آموزش و فرهنگ‌سازی داشته باشند و باید به نحو احسن از آن‌ها استفاده کرد.

تاکنون اهالی نشر و مردم سوریه از طریق شبکه‌های اجتماعی از این پروژه استقبال خوبی داشته‌اند و آمادگی خود را برای هرگونه کمک در راستای این اقدام فرهنگی برای پر شدن خلا‌ئی که تاثیرات جنگ در سوریه طی سالیان بر فرهنگ این کشور گذاشته اعلام کرده‌اند.

 

 

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای آتی بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.