تاریخ انتشار : شنبه ۹ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۹

 

 

مجموعه شعر «سپید راویان مویه‌های زاگرس»، کتابی مشترک از سه شاعر زاگرسی از سوی انتشارات فصل‌پنجم راهی بازار نشر شد.


​شاعران زاگرسی «سپید‌ راویان مویه‌های زاگرس» را منتشر کردند

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (آتی بوک)،‌ سه شاعر جوان به نام‌های محمد افندیده‌، محمد نیازی و آریا معصومی به‌تازگی دست به انتشار یک مجموعه شعر مشترک به نام «سپید راویان مویه‌های زاگرس» زده‌اند که این اثر از سوی انتشارات فصل‌پنجم راهی بازار نشر شده است.

گزینش اشعار و گردآوری این مجموعه را محمد افندیده انجام داده است و توانسته مجموعه‌ای منظم و هدفمند را راهی بازار نشر کند. ۲۷ شعر در این کتاب آمده است که محمد افندیده ۱۰ شعر، محمد نیازی ۱۰ شعر و آریا معصومی هفت کار در کتاب دارد. تمامی اشعار این مجموعه بلند بوده و نخی نامرئی متن کتاب را به نام آن گره می‌زند؛ چراکه اشعار بلند و روایی چیزی است که در مجموعه می‌بینیم.

در یکی از شعرهای این کتاب، سروده محمد افندیده می‌خوانیم:

«‌چنان آدم کوری/ که دلتنگ مادرش شده/ با اینکه هرگز او را ندیده است/ دلتنگ مرگم/ و هرگز آن را ندیده‌ام/ چگونه دل تنگ نباشد؟/ وقتی می‌دانم/ کولی‌ها/ غمی بزرگ را/ میان آوازهای شادشان پنهان کرده‌اند/ و گوزنی که بر دیوار خشک شده/ با اندوه زیبایی‌اش را حفظ کرده است/ هنگام نواختن آهنگی غمگین/ انگشت‌ها آرام‌تر حرکت می‌کنند/ انگار چیزی که آرام رخنه می‌کند و همیشه/ غم است/ و اگر سوراخی پشت جمجمه‌ام تعبیه کنم/ از دریچه چشم‌هام/ آدم‌های زیادی را می‌بینید/ که برای سال‌های مرگ‌شان در تکاپو هستند/ تا وقتی می‌میرند/ همه چیز به اندازه و سر جای خودش باشد.»

 

هرسه مولف این کتاب زادگاهی در حیطه رشته کوه زاگرس دارند و این هم حتما دلیل دیگری برای انتخاب این نام بوده است. موضوع مهم دیگر حضور اشعار برگزیده چندین جشنواره کشوری و مطرح در متن کتاب است که چهار مورد از این جشنواره‌ها در پشت جلد کتاب درج شده است.

این مجموعه در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در غرفه انتشارات فصل پنجم عرضه شد و فروش چشمگیری داشت. همچنین نگاه منتقدین و صاحب‌نظران ادبیات به این مجموعه مثبت بوده و شهرام میرشکاک، منتقد در نقد خود بر آن اظهار داشت: «راویان از لحاظ کیفیت ادبی و اشعار موجود می‌تواند به‌عنوان یک کتاب مرجع برای جریان شعر سپید پیشرو انتخاب خوب و به‌جایی باشد.»

 

مجموعه شعر «سپید راویان مویه‌های زاگرس» در ۱۰۰صفحه، شمارگان ۷۰۰نسخه و با قیمت ۱۲هزارتومان از طرف انتشارات فصل پنجم چاپ و روانه بازار ادبیات شد.

 

 

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای آتی بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.