[تعداد: ۰    میانگین: ۰/۵]

۵ مانع روان شناختی که افراد بسیار موفق با آن ها مبارزه می کنند.

حتماً تا به حال افرادی را دیده اید که به رغم برخورداری از توانایی ذهنی و هوشی معمولی و حتی عالی و درخشان، نتوانسته اند به موفقیت چشمگیر و قابل اعتنایی دست یابند. همواره افرادی هستند که عدم موفقیت آن ها نشانه ای از کمبود توانایی و مهارت هایشان نیست و اتفاقا اگر با دقت نگاه کنیم، می بینیم این افراد بسیار توانمند و با صلاحیت هستند. اما معمولا این ناکامی ها و شکست ها می تواند نشانه ای از وجود موانع روان شناختی در ذهن و سبک زندگی و نظام تفکر این افراد باشد. موانعی که متاسفانه این افراد آمادگی های لازم برای مقابله با آن ها را ندارند و موجب شکست های پی در پی ایشان می شود. در حقیقت این موانع روان شناختی عامل اصلی درجا زدن افراد در زندگی هستند و همچون طنابی پای افراد را به بند می کشند و نمی گذارند رو به جلو گام بردارند.
واقعیت این است که همه انسان ها حتی افراد بسیار موفق و شاخص نیز دچار موانع روان شناختی هستند و از وجود این موانع در زندگی خود رنج می برند. اما تمایز افراد موفق این است که راهبرد های مقابله با این موانع را یادگرفته اند و در زندگی خود به کار می برند.

۵ مانع روان شناختی رایج و فراگیر عبارتند از:

  • سندرم ایمپاستر یا اختلال بی ارزش انگاری خویش
  • تفکر منفی گرایانه
  • ترس از درخواست کمک
  • کمبود اعتماد به توانایی ها
  • ترس از شکست خوردن

 

با ما همراه باشید تا این موانع روان شناختی دستیابی به موفقیت را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم تا با آگاهی از این موانع بتوانیم را های مقابله با آن ها را کشف کنیم.

۱٫سندرم ایمپاستر یا اختلال بی ارزش انگاری خویش

سندم ایمپاستر یا اختلال بی ارزش انگاری موفقیت ها و جایگاه خویش، یکی از مخرب ترین موانع روان شناختی است که موفقیت شما را نابود می کند. این سندرم به احساسی اشاره دارد که انگار فردی از درونتان می خواهد به شما بفهماند که شما واقعا به اندازه ای که خودتان می پندارید، فرد مناسب و شایسته ای نیستید. گویی شما فرد متقلب و کلاهبرداری هستید که دیگران را فریب می دهد. به بیان دیگر خودتان را دست کم می گیرید. این اتفاق تنها به کاری که می کنید یا موقعیتی که در آن هستید محدود نمی شود و می تواند با هر موفقیتی که کسب می کنید اتفاق بیافتد و شما را به دام خود بیاندازد.
بعضی از افراد این احساس را هنگام حضور در یک قرار ملاقات مهم کاری یا وقتی که جایزه ای برنده می شوند تجربه می کنند. این اتفاق اغلب زمانی رخ می دهد که شما خود را با دیگران مقایسه می کنید. شما افراد دیگری را می بینید که موفقیت را بیشتر از شما تجربه می کنند یا از شما موفق تر هستند.

سندرم ایمپاستر

افراد بسیار موفق و شاخص تلاش می کنند راه هایی بیابند تا با این مانع روان شناختی موفقیت مبارزه کنند. آن ها می دانند افرادی که آن ها را تحسین کرده اند و به موقعیت قابل توجهی رسانده اند به توانایی هایشان اعتماد دارند. این اشخاص به خوبی می توانند شخصیت و صلاحیت افراد را تشخیص دهند. بنابراین به خود می گویند: من می توانم به ارزیابی دیگران اعتماد کنم و به احتمال زیاد استحقاق جایگاهی را دارم که هم اکنون در آن هستم. زمانی که سندرم امپاستر یا همان اختلال بی ارزش انگاری خویش به ذهنیت و طرز تفکر افراد موفق نفوذ می کند، آن ها با قدرت تمام جلوی نیروی ویرانگر این سندرم را می گیرند، به صحبت های دیگران درمورد خودشان اعتماد می کنند و مقابل این مانع روان شناختی می ایستند.
با این حال این غیر عادی نیست که در مواجهه با موقعیت های استرس زا این افکار و احساسات را به دیده تردید بنگریم. اما افراد بسیار موفق حتی برای این مواقع نیز برنامه ای دارند و از افراد برجسته و متخصص کمک می گیرند. افراد برجسته ای که همچون یک مربی معنوی در مقابله و مبارزه با عقاید و باور های تخریب گر به دیگران کمک می کنند. این افراد با قاب بندی مجدد باور های محدود کننده و روشن کردن تفکر، به جنگ با موانع روان شناختی موفقیت می روند.
افراد فوق العاده موفق همچنین پیشنهادات و نصحیت های سایر افراد موفق را نیز از یاد نمی برند تا در مواقع لزوم از آن ها کمک و در زندگی خود به کار گیرند. این پیشنهادات نمایشی برای لاف زدن در مقابل دیگران نیست بلکه راهی است برای اینکه مسیر موفقیت در زندگی شان را به سادگی به یادشان بیاورد.

۲٫تفکر منفی گرایانه

هر کدام از ما یک صدای درونی داریم که ما را مورد انتقاد و قضاوت خود قرار می دهد. صدایی که ما را در مورد اشتباهات و نقص هایمان به شک می اندازد و سرزنش می کند. صدایی که همچنین می تواند از طریق مورد انتقاد و قضاوت قرار دادن دیگران به عنوان راهی برای حمایت از خود استفاده کند. این صدا که خود را در افکار منفی بافانه نمایان می سازد، یکی از جدی ترین موانع روان شناختی دستیابی به موفقیت است.
گوش دادن به این صدا و ارزشمند شمردن کلمات آن می تواند ما را به مسیر نادرستی بکشاند. مسیری که در آن به طور مداوم در حال مقایسه کردن خود با دیگران هستیم و در نهایت به جایی ختم می شود که به خودمان با دیده تردید و شک می نگریم.
افراد بسیار موفق می دانند که این صدا تنها به یک هدف خدمت می کند و آن چیزی نیست جز حمایت از خود. آن ها می توانند به منتقد درون خود گوش فرا دهند، اما تحت تاثیر واژگان منفی آن قرار نگیرند و به خودتخریبی دست نزنند و به راحتی از سد این مانع روان شناختی عبور کنند. این صدا مانند موسیقی پس زمینه فیلم های سینمایی است، شما از وجود آن آگاه هستید اما توجه ویژه ای به آن نمی کنید.
افراد فوق العاده موفق می توانند افکار خود را تغییر دهند و مجددا به سمت مثبتی هدایت کنند و بر روی مسائل و افکار سازنده تر متمرکز شوند. اینکه ما ذهنمان را با چه چیزهایی تغذیه می کنیم یک انتخاب است و افراد شاخص و سرآمد معمولا محیط و رفتارهایی را انتخاب می کنند که ذهنشان را با موضوعات و محتوای سازنده و رو به رشد تغذیه می کند. افراد موفق از موانع روان شناختی پلی برای دستیابی به موفقیت می سازند.

 

گوش دادن به این صدا و ارزشمند شمردن کلمات آن می تواند ما را به مسیر نادرستی بکشاند.

 

۳٫ترس از درخواست کمک

افراد موفق می دانند که لازم نیست پاسخ تمام سوالات را در جیب خود داشته باشند، اتفاقا بر خلاف باور رایج ما، طلب کمک از دیگران چندان کار بدی نیست و ترس از درخواست کمک از دیگران یکی از موانع روان شناختی دستیابی به موفقیت شناخته می شود. هیچکدام از ما نمی خواهیم به تنهایی زندگی کنیم. افراد موفق خود را به محاصره افرادی در می آورند که بتوانند به راحتی در مواقع لزوم از آن ها کمک بخواهند و البته در مقابل هنگامی که آن ها به یاری نیاز داشتند به کمک شان بروند.
به این ترتیب شما به الگویی برای دیگران تبدیل می شوید که طلب کمکاز دیگران راه و رسم سالم و درستی است. طلب کمک از دیگران شما را به دیگر افراد پیوند می زند و ظرایف شخصیت شما را برای دیگران نمایان می سازد. پس افراد تحسین برانگیز و شاخص حوزه فعالیت تحصیلی یا شغلی خود را شناسایی کنید و از آن ها در مواقع لزوم کمک بخواهید. افراد مورد تحسین تان را در فضای مجازی دنبال کنید. از همتایان خود راهنمایی کسب کنید و به راهنمایی کردن دیگران تمایل نشان دهید.

۴٫کمبود اعتماد به توانایی ها

افراد بسیار موفق توانایی های خود را باور دارند. آن ها می دانند که چیزی برای ارائه دادن و اضافه کردن به محیط اطراف خود دارند و می خواهند کاری کنند تا آن را به منصه ظهور برسانند. آن ها تشخیص می دهند چه چیزی می دانند و کجا می توانند رشد کنند.
افراد موفق از آموختن مطالب جدید نمی ترسند و در فعالیت های ضروری کار خود ثابت قدم هستند. آن ها معتقدند که یک پشتوانه مستحکم دارند و آن چیزی جز اعتماد به نفس شان نیست. آن ها می دانند که از پس کارهایشان بر می آیند و هر مشکلی را پشت سر می گذارند.
افراد موفق محدودیت های دانش خود می شناسند. آن ها همچنین می توانند به راحتی در مورد بعضی از مسائل اظهار به ندانستن کنند. معمولا شما هرچقدر بیشتر در یک حوزه متخصص شوید، متوجه می شوید بیشتر به آموختن نیاز دارید.
شما مجبور نیستید همه چیز را بدانید تا در جهان تاثیر گذار باشید. افراد موفق همواره خود را در این موضوع متعهد می دانند که یک یادگیرنده مادام العمر در حوزه های مربوط به دانش و کار تخصصی خود باقی بمانند.

۵٫ترس از شکست خوردن

ترس از شکست خوردن باعث می شود افراد از شروع کارهای جدید فرار کنند. اینطور به نظر می رسد که شکست خوردن با موفقیت تناقض دارد اما در حقیقت باختن قسمت مهمی از فرایند موفق شدن است. ما نمی توانیم راه رفتن را بیاموزیم بدون اینکه بارها و بارها زمین بخوریم. این یک واقعیت تردید ناپذیر است. ما نباید انتظار داشته باشیم با اولین تلاش برای رسیدن به اهدافمان به موفقیت دست یابیم.
سقوط کردن و شکست خوردن بخشی از فرایند موفق شدن است. افراد بسیار موفق از شکست ها و اشتباهاتشان قدردانی می کنند و از بازنده بودن نمی هراسند. تبدیل احساس ترس به احساس قدردانی، افراد بسیار موفق را کمک می کند تا با شانس های بیشتری در زندگی روبرو شوند و موفقیت های بیشتری را تجربه کنند. در واقع می توان اینطور بیان کرد که موفقیت آنسوی ترس است.

 

افراد موفق می توانند به راحتی در مورد بعضی از مسائل اظهار به ندانستن کنند.آن‌ها هرگز ابراز بی اطلاعی خود نسبت به موضوعی را به معنی کمبود، شکست و نادانی برداشت نمی‌کنند.

 

همه ما به نوعی با موانع روان شناختی که در بالا بیان شد درگیر هستیم و با آن ها دست و پنجه نرم می کنیم. آن ها موانع روان شناختی رایج و شناخته شده ای هستند. تشخیص دادن آن ها و برخورداری از راهبردهایی برای مقابله با آن ها می تواند به ما کمک کند تا به مدارج بالاتری از موفقیت دست یابیم.

 

ترس از شکست
در پایان لازم است بگوییم، زمانی که موانع روان شناختی از راه می رسند، شما تنها نیستید و دیگرانی هستند که به کمک تان بیایند، اما آگاه باشید، راهبرد های شخصی و منحصر به فردی را پیدا کنید که کارگشای مسیر موفقیت تان است و به شما کمک می کند تا به شکل معنی دار و ارزشمندی گام برداشتن به جلو را ادامه دهید.

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای آتی بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.