[تعداد: ۱    میانگین: ۵/۵]

با بررسی ۵۰۰ کسب و کار اول دنیا این نتیجه حاصل شده است که ۸۵ درصد موفقیت این شرکت ها به سرمایه گذاری بر روی مهارت های نرم برمی گردد!

امروزه به دو مجموعه متفاوت از مهارت ها برای کار کردن نیاز دارید که به مهارت های سخت (Hard Skills) و مهارت های نرم (Soft Skills) معروف هستند.

اما این مهارت ها چه هستند و چه تفاوتی میان آن ها وجود دارد؟

مهارت های سخت کدامند؟

مهارت های سخت، توانایی های قابل آموزش هستند، مهارت هایی هستند که کمیت آن ها به سادگی قابل سنجش است.
معمولا مهارت های سخت را در کلاس های درس، از طریق کتاب ها و سایر مواد آموزشی یا در حین کار در محل کار خود می آموزید،
مثلاً: مدرک تحصیلی یا گواهینامه فنی، تسلط به زبان خارجی، سرعت تایپ، برنامه نویسی کامپیوتر و غیره.

مهارت های نرم کدامند؟

از سوی دیگر مهارت های نرم، مهارت های ذهنی هستند که ارزیابی کمیت آن ها بسیار دشوارتر از مهارت های سخت است. از مهارت های نرم با عنوان «مهارت های انسانی» یا «مهارت های بین فردی» نیز یاد می شود و مهارت هایی هستند که به نحوه ارتباط و تعامل شما با سایر افراد مرتبط هستند.
مثلاً: ارتباطات، انعطاف پذیری، مذاکره، کار تیمی، فن بیان، رهبری، انگیزه، شکیبایی، توانایی حل مساله، مدیریت زمان و اخلاق کاری.

مهارت های نرم، شما را به فردی دلپذیر در محل کار و یک عضو با ارزش تیم تبدیل می کنند

بسته به نوع شرکت یا کسب و کار، کارفرمایان به دنبال جذب افرادی با مهارت های کلیدی و تجربه برای سمت های موجود هستند. اما با وجود اهمیت بالای این مهارت ها، مهارت های نرم ویژه ای نیز وجود دارند که کارفرمایان در هنگام استخدام نیرو به دنبال یافتن آن ها هستند. مهارت های نرم می توانند به خوبی مهارت های سخت، نشانگر نحوه عملکرد شغلی افراد باشند. داشتن این مجموعه از مهارت ها شما را بدون توجه به محل کار و نوع کاری که انجام می دهید، تبدیل به کارمندان خوب و با ارزشی می کند.

کسب و کار

مهارت نرم

اگر به مهارت های نرم و موفقیت در کسب و کار علاقه مند هستید،‌ اولین کُنسینار بزرگ ایران را از دست ندهید!

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید

در ادامه به ۱۳ مورد از مهم ترین مهارت های نرم افراد در دنیای کار اشاره خواهیم نمود.

۱- ارتباطات و مهارت های بین فردی عالی

اگر می خواهید در میان کارمندان محل کار خود بدرخشید، باید بدانید که چگونه به خوبی ارتباط برقرار کرده و به سایرین گوش فرا دهید تا بتوانید با سرپرستان، همکاران و مشتریان خود به طرز موثری کار کنید.

۲- مهارت های حل مساله

از آنجایی که مشکلات اجتناب ناپذیر هستند، کارمندانی که می توانند راه حلی هایی برای چالش های روزمره ای بیایند که در هنگام کار ظهور می کنند، در زمره با ارزش ترین کارمندان یک سازمان قرار خواهند گرفت. همچنین کارمندانی که توانایی حل مساله نداشته، اما مایل هستند از مشاوره و راهنمایی سایرین استفاده کنند، کارمندان شایسته و مورد اعتماد شرکت خواهند بود.

۳- داشتن اخلاق والای کاری

استخدام افرادی با اخلاق والای کاری، کلید موفقیت هر کارفرمایی است. البته اخلاق کاری قابل آموزش نیست. هنگامی که فردی شروع به کار در یک سازمان جدید می کند، یا چنین اخلاق و ارزش هایی را از ابتدا دارد، یا ندارد. فاکتورهای متعددی در وجود اخلاق کاری والا دخیل هستند، مثلا این که فرد تا چه میزان برای انجام وظایف خود در سطحی بالا، ارزش قایل است. فارغ از این که کارفرما چه نوع آموزش هایی برای کارمندان خود فراهم کند یا نحوه نظارت بر کارهای کارمندان چگونه باشد، این خصوصیات ذاتی کاملاً خارج از کنترل کارفرما هستند.

۴- مهارت های کامپیوتری و تکنولوژیکی

تقریباً کلیه شغل های امروزی به مهارت های کامپیوتری و دانش تکنولوژیکی ابتدایی نیاز دارند، از جمله ثبت سوابق، spreadsheet ها، یادداشت های مشروح و ارائه ها. کارفرمایان مایل هستند سطح دانش کامپیوتری و تکنولوژیکی داوطلبان را مورد ارزیابی قرار دهند تا دریابند آیا این افراد قادر به انجام امور اولیه کارها هستند، یا خیر.

۵- مهارت های تحقیقاتی قوی

کارمندانی که قادر به انجام تحقیقات ابتدایی هستند و توانایی جمع آوری اطلاعات مهم برای پروژه ها را داشته و می توانند کشف کنند که رقبا چه راهکارهایی برای نیل به موفقیت در اختیار دارند، مورد توجه بسیاری از سازمان ها قرار می گیرند.

۶- مهارت های مدیریت زمان

مهارت های مدیریت زمان برای کارمندان نتیجه محور، کلید اتمام وظایف و امور محوله و انجام به موقع آن هاست.

۷- مهارت های مدیریت پروژه

افرادی که به انجام روتین روزمره شغل خود مشغول هستند، باید بدانند که چگونه هر یک از فعالیت های خود را اولویت بندی و برنامه ریزی کنند تا بتوانند در کمترین زمان ممکن، کارهایشان را به بهترین نحو به انجام برسانند.

۸- انعطاف پذیری

در بازار رقابتی عصر حاضر، نحوه کار شرکت ها دائماً در حال تغییر است. توانایی سازگاری با شرایط و انعطاف پذیری به شرکت ها کمک می کند به جلو حرکت کرده و در میدان رقابت باقی بمانند.

۹- نگرش مثبت

نگرش مثبت می تواند نقش معجزه آسایی در تحول یک دپارتمان یا شرکت بازی کند. نگرش مثبت کارمندان می تواند به سایر اعضای شرکت نیز سرایت کند. بسیار مهم است که کارمندان به دنبال کسب چنین نگرش و انرژی مثبتی باشند، زیرا وجود تنها چند فرد منفی برای از کار انداختن دپارتمان یا حتی کل شرکت کافی است.

۱۰- کار تیمی

در گذشته، کارمندان اغلب در جستجوی شغل هایی بودند که به آنان اجازه می داد بر طبق میل خود به صورت مستقل کار کرده یا در یک محیط تیمی مشغول به کار شوند. امروزه، بیشتر امور در قالب فعالیت های تیمی انجام می شوند. کارفرمایان غالبا به دنبال استخدام کارمندانی هستند که بتوانند به خوبی در نقش بازیکنان تیم عمل کنند، اهل همکاری باشند و به طرز موثری با سایر همکاران خود تعامل کنند؛ نه افرادی که کار کردن با آن ها دشوار و ناخوشایند است.

۱۱- اعتماد به نفس

کارمندانی که از اعتماد به نفس بالایی برخوردار هستند، می توانند خود را از چالش های موجود در محل کار منفصل کرده و تحت تاثیر قرار نگیرند. اعتماد به نفس، حس قدرتی به کارمندان می دهد که بتوانند اهداف شخصی خود و اهداف سازمانی را دنبال کنند.

۱۲- توانایی پذیرش انتقاد سازنده

فضای رشد و یادگیری همواره برای هر فردی مهیاست و کارمندی که قادر باشد انتقادهای سازنده را پذیرفته و از آن ها در جهت بهبود عملکرد خود استفاده کند، به عنوان عضو ارزشمند تیم در هر سازمانی نگریسته می شود.

۱۳- مهارت های رهبری

هنگامی که سازمان ها افرادی را برای پست های رهبری استخدام می کنند، در جستجوی کارمندانی هستند که قادر باشند با موفقیت با کارمندان، مشتریان و سایر افراد ارتباط برقرار کنند. حتی اگر داوطلب استخدام در شغل های مدیریتی نیستید، مهارت های رهبری در زمره مهارت های فوق العاده گرانبها برای ارائه به کارفرما هستند.

اگر به مهارت های نرم و موفقیت در کسب و کار علاقه مند هستید،‌ اولین کُنسینار بزرگ ایران را از دست ندهید!

برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای آتی بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.