مقاله آشنایی با کتاب دیجیتال (کتاب الکترونیکی)

امتیاز به این مطلب!


کتاب الکترونیک

شناخت محتوای کتاب دیجیتال

با وجود شباهت های بسیاری که میان شناخت کتاب های فیزیکی و محتوای کتاب دیجیتال در زنجیره کتاب هست، بر سر الگوهای جدید تجاری و کانال های جدید تحویل کتاب چالش وجود دارد. گفتنی است که شناخت استانداردهای محصولات دیجیتال یک نیاز محسوب می شود.
شماره بین المللی استاندارد کتاب (شابک) برای شناخت و ارائه محصولات دیجیتال در چارچوب زنجیره تامین کتاب در نظر گرفته شده است. هر محصولی باید به طور جداگانه و مستقل معرفی شود و این امر از طریق شالک قابل شناخت است. اگر چه مشخصه فعل دیجیتال نمی تواند جایگزینی برای شابک باشد، می تواند محتوای کتاب دیجیتال را بر روی وب مشخص کند.
ناشران و دیگر عوامل کتاب باید امکاناتی برای استفاده از کد بین المللی استاندارد متن به عنوان وسیله ای برای اختصاص جلوه های مختلف اثر متنی فراهم کنند.
همچنین باید همه شیوه های ممکن برای اختصاص مشخصه ها به ویژه در جایی که کتاب دیجیتال از طریق گزارش دقیق و بینابینی فروش ارائه می شود، بررسی کنند.
استفاده از یک شابک منفرد برای همه جلوه های دیجیتال یک اثر، به طور جدی منع شده است. استفاده از مشخصه های سیزده رقمی مشابه شابک جز در مواردی که توسط آژانس های شابک اختصاص داده می شود، در تمام شرایط به طور جدی منع شده است.
فروش کتاب الکترونیکی و محتوای کتاب دیجیتال امروزه در بخش های حرفه ای و دانشگاهی به جایگاه خاصی رسیده است. قسمتی از این بخش ها، نشریه های پژوهشی، در طول چند دهه اخیر تقریباً به تکامل رسیده اند، یعنی در جایی که دسترسی و کاربرد روزانه به صورت آنلاین است. با آمدن بازار ابزار جدید خوانش الکترونیکی و بروز زنجیره جدید تأمین کتا، به نظر می رسد که انقلاب نشر الکترونیکی در تمام بخش های صنعت کتاب گسترش یافته است.

ebook

چالش های موجود در محتوای کتاب دیجیتال

از نظر ناشرانی که نخستین گام ها را در انتشار کتاب الکترونیکی برداشته اند، مکانیسم تجاری فروش کتاب مستقل به مشتری نسخه الکترونیکی، چه به صورت دانلود روی کامپیوتر شخصی یا هر وسیله دیجیتال، مشابه فروش یک کتاب چاپی است. با وجود این، وقتی محتوای کتاب به صورت دیجیتال است، شماره نهایی الگوهای جدید تجاری، چه به صورت آنلاین چه به صورت آفلاین، موجود است.
بسیاری از این الگوهای جدید تجاری در چارچوب بخش های دانشگاهی و حرفه ای بررسی و آزمایش شده اند. چنین الگوهایی از خرید دائمی و فوری نسخه کتاب الکترونیکی گرفته تا امانت یا اشتراک کتاب را شامل می شود. در چارچوب چنین الگوهایی می توان حقوق کاربرد کتاب را مشخص کرد. این همان دنیای جنجال برانگیز مدیریت حقوق محدود و کنترل شده ناشر است. مدیریت حقوق دیجیتال، حق حرکت محتوا میان ابزار، چه کامپیوتر شخصی چه ابزار دیگر دیجیتال همزمان، حق چاپ صفحات یا همه صفحات و حق گرفتن محتوا از طریق کپی پیست را می دهد. در چارچوب حقوق کاربرد اثر، کنترل نامحدود است : اجازه پرینت یا کپی صفحات یا درصدی از کل صفحات یا حداکثر صفحات را در یک زمان، یا حداکثر در عرض یک هفته یا یک ماه یا هر زمان دیگر می دهد. این ترکیب ها تقریباً نامحدودند و همه آن ها مسائل شناخت چه در زمینه تجارت در زنجیره تأمین و کتاب و چه حفظ ثبت و سیستم های ناشران را مطرح می کنند. با وجود الگوهای جدید تجاری، نیاز به خدمات جدید تخصصی از سوی فروشندگان احساس می شود. سیستم های پیچیده مدیریت محتوا اعم از سیستم های مدیریت ارزیابی دیجیتال و سیستم های انباشت، پول زایی و توزیع دیجیتال گسترش پیدا کرده اند. برخی از این سیستم ها توسط رقبای جدید صنعتی توسعه یافته اند و ناشران و فروشندگان کتاب سنتی تقاضای خود را برای فرمت استاندارد شناخت محصولات دیجیتال آغاز کرده اند.

دانلود مقالات الکترونیکی

متن بالا توضیحی مختصر یکی از مطالب سایت دانلود مقاله سابق (دانلود آرتیکل) می باشد. این سایت در حال جمع آوری کلیه مقالات علمی فارسی می باشد که روزانه این سایت با چندین مطلب در زمینه های مختلف آپدیت می شود.
جستجو و دسترسی به مقالات مختلف در این وب سایت کار سختی نیست و شما که در حال خواندن توضیحات هستید می توانید وارد این سایت شوید و از مطالب ناب این سایت استفاده کنید.
موضوعات این سایت به چند دسته تقسیم شده است تا دسترسی به مطالب راحت تر صورت گیرد. موضوعات این سایت از این قرار است :
اقتصادی، برق و الکترونیک، پزشکی، تاریخی، جغرافیا، حسابداری، دینی و مذهبی، روانشناسی، زندگینامه، سیاسی، مقالات عمران و معماری، فرهنگی، کارآفرینی، کارآموزی، کامپیوتری، گوناگون، مدیریت، مکانیک، مقالات هنری، ورزشی و مقالات رایگان.
فقط کافی است یک بار از این سایت بازدید کنید تا ساعت ها پای توضیحات و مطالب خواندنی این سایت شوید.

دانلود کتاب


برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای آتی بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.