سردار نقدی در گفت‌وگو با خبرنگار آتی بوک مطرح کرد؛

برنامه‌ریزی برای پررنگ‌تر کردن جنبه تاریخ‌نگاری جنگ

 

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۲

 

 

سردار محمدرضا نقدی، معاون فرهنگی اجتماعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گفت: در سپاه پاسداران بیش از سه هزار پاسدار اهل قلم صاحب آثار تالیفی وجود دارد. هرساله اهالی قلم در سپاه حدود ۵۰۰ عنوان کتاب در ده‌ها شاخه‌ تخصصی تولید می‌کنند.


سالانه 500 عنوان کتاب از سوی پاسداران اهل قلم تالیف می‌شود

 

به گزارش خبرگزاری کتاب (آتی بوک)، سردار محمدرضا نقدی، معاون فرهنگی اجتماعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بازدید از سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، با حضور در غرفه موسسه خانه کتاب با نیکنام حسینی‌پور دیدار کرد. تبادل‌نظر و هم‌اندیشی درباره فعالیت‌های دو نهاد در زمینه کتاب و مسائل نشر کشور و ارائه راهکارهایی برای همکاری‌های دوجانبه از محورهای بحث در این دیدار بود.
 
سردار نقدی گفت: در سال پیروزی انقلاب، ۱۱ هزار کتاب ثبت‌شده در کتابخانه ملی داشتیم. فقط در سال ۹۶، میزان ۱۰ برابر این ۴۰ سال، کتاب ثبت شده است آنهم با وجود رقبایی مانند ماهواره‌ها و فضای مجازی، اینترنت و سینما. رشد تصاعدی کتاب نشان از ریشه فرهنگی انقلاب دارد. انقلابی که رهبران آن مولف و کتابخوان حرفه‌ای بوده و هستند. این موضوع برای یک جامعه بسیار الهام‌بخش است.
 
وی با دسته‌بندی فعالیت‌های سپاه در عرصه پژوهش و تولید کتاب، ادامه داد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در چند عرصه فعال است. یکی از شناخته‌شده‌ترین حوزه‌ها، انقلاب و دفاع مقدس است که در این زمینه به‌طورمیانگین سالانه بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ عنوان کتاب در شاخه‌هایی همچون خاطره‌نگاری، تاریخ شفاهی، مستندنگاری جنگ و گزارش‌های نظامی و عملیات‌ها از سوی مراکز پژوهشی و انتشاراتی وابسته به سپاه پاسداران راهی بازار نشر می‌شود. بخش دیگر فعالیت‌های پژوهشی سپاه، مربوط به عرصه‌های اعتقادی – سیاسی است که سالانه ده‌ها عنوان کتاب جدید در این زمینه به چاپ می‌رسد. عرصه سوم مربوط به مراکز دانشگاهی و تخصصی است که در کنار آموزش کتاب نیز تولید می‌کنند.
 
معاون فرهنگی اجتماعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، اظهار کرد: در سپاه پاسداران بیش از سه هزار پاسدار اهل قلم صاحب آثار تالیفی وجود دارد. هرساله اهالی قلم در سپاه حدود ۵۰۰ عنوان کتاب در ده‌ها شاخه‌ تخصصی تولید می‌کنند که این آثار در جشنواره «پاسداران اهل قلم» داوری و به آثار برتر جایزه اهدا می‌شود. جایزه کتاب سال شهید آوینی و جایزه کتاب سال دفاع مقدس نیز از دیگر برنامه‌های سپاه در حوزه کتاب و نشر است.
 
سردار نقدی افزود: نمایشگاه تخصصی کتاب دفاع مقدس، ۶ سال به‌طور مستمر برگزار شده که استقبال خوبی نیز از آن صورت گرفته و به حوزه نشر دفاع مقدس، رونق داده است. برگزاری نمایشگاه‌های کتاب در مناطق راهیان نور و هزار نمایشگاه کتاب در هفته بسیج در شهرها و روستاهای سراسر کشور نیز از دیگر مدخل‌هایی است که برای توزیع بهتر کتاب‌های دفاع مقدس باز شده و آثار خوبی داشته است. نتیجه این بوده که پرتیراژترین کتاب‌های کشور در سال‌های اخیر مربوط به حوزه دفاع مقدس بوده و این کتاب‌ها از سوی جوانان با استقبال روبه‌رو شده است. بیان خاطرات دفاع مقدس برای همه ما الهام‌بخش، درس‌آموز و روحیه‌دهنده هستند.
 
وی در پایان گفت: امروز (سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت‌ماه)، بیش از ۳۰ عنوان از تازه‌های نشر سپاه پاسداران با حضور سردار سلامی رونمایی شد که بیشتر جنبه تاریخ‌نگاری جنگ را دارند. در این حوزه نیز با برنامه‌ریزی خوبی که صورت گرفته، در سال‌های آینده، شاهد جهش چشمگیری خواهیم بود.

 

 

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای آتی بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.