تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۱

 

 

نمایشگاهی به مناسبت سالروز شهادت میرزا محمدتقی‌خان فراهانی از مهمترین شخصیت‌های سیاسی و تاریخی دوره قاجار در موزه کتاب و میراث مستند برگزار شد.

دشنه بر شریان تاریخ در موزه کتاب و میراث مستند ایران

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(آتی بوک) نمایشگاه «دشنه بر شریان تاریخ» به مناسبت سالروز شهادت میرزا محمدتقی‌خان فراهانی از مهمترین شخصیت‌های سیاسی و تاریخی دوره قاجار در موزه کتاب و میراث مستند چهارشنبه نوزدهم دی گشایش یافت.
 
در این نمایشگاه که با عنوان دشنه بر شریان تاریخ نامگذاری شده است، مجموعه‌ای از اسناد، نشریات، تصاویر و نفایس مرتبط با زندگی، حرفه و مکاتبات و احوال دوران صدرات امیرکبیر در معرض دید عموم قرار گرفت.
 
چهل برگ سند از مکاتبات و احوالات زندگی شخصی و کاری امیرکبیر، ۱۰ قطعه عکس، پرونده کاملی از زندگی امیر کبیر منتشر شده در روزنامه اطلاعات در سال ۱۳۵۴، دهها شماره از روزنامه وقایع الاتقافیه به تاریخ یک ماه بعد و یک ماه قبل از مرگ وی و یک مجموعه دوازده جلدی از نفایس مربوط به امیر کبیر، بخشی از اسنادی ست که در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار گرفته است.

این نمایشگاه تا ۲۵ دی ماه از ساعت ۸ تا ۱۶ میزبان علاقه مندان خواهد بود.

میرزا تقی خان فراهانی ملقب به «امیرکبیر» یکی از مشهور ترین صدر اعظم های دوران قاجار و تاریخ معاصر ایران است که به واسطه اصلاحاتش در زمره بزرگ مردان تاریخ ایران جای گرفته است.

امیرکبیر بعد از ۳۹ ماه صدارت با دسیسه اطرافیان شاه از جایگاه خود برکنار و به کاشان تبعید شد و سرانجام در حمام فین به دستور ناصرالدین‌شاه به شهادت رسید. پیکر وی در شهر کربلا به خاک سپرده شده‌است.

 

 

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای آتی بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.