Hiweb
بوکیار - دانلود کتاب های انگلیسی دانشگاهی و علمی


تاریخ جوامع اسلامی

آیرا م لاپیدوس، استاد تاریخ اسلام و رئیس سابق مرکز مطالعات خاورمیانه در دانشگاه کالیفرنیا (برکلی) است. وی با انتشار آثارش تحت عنوان شهرهای اسلامی در اواخر سده‎های میانه (۱۹۶۷) و شهرهای خاورمیانه (۱۹۶۹) در میان اهل فن شهرت یافت.

او در مطالعه جوامع اسلامی روش معمول استفاده از مدلهای طبقات اجتماعی را برای بررسی این جوامع مردود دانست و شیوه و نظریه‎ای بدیع ارائه کرد.«تاریخ جوامع اسلامی» حاصل سالها تتبع او درباره تاریخ اسلام و مسلمانان است که اندکی پیش از بازنشستگی او از کرسی استادی تاریخ اسلام در برکلی منتشر شد. لاپیدوس یک محقق غیر مسلمان است و نگرشی جامعه شناختی به موضوع دارد. لذا از این کتاب نباید انتظار تبلیغ اسلام داشت. اما احترام او به اسلام و فرهنگ و تمدن اسلامی از خلال کتاب نمایان است.

نویسنده خود در مقدمه اظهار می‎دارد «در این کتاب قصد ندارم اسلام را به شما بشناسانم، بلکه با استفاده از متدهای تطبیقی و مقایسه‎ای سعی می‎کنم نقش اعتقادات، نهادها و گروههای اسلامی را در وقایع تاریخی تبیین کنم.» شیوه‎ای که او برای این کار برگزیده است شیوه‎ای تشریحی است که بر چند فرض استوار است:«جوامع اسلامی بر روی ساختاری از نهادها بنا شده است. این نهادها در معرض تغییر و تحول قرار دارد و روابط بین آن‎ها نیز به مرور زمان دستخوش تغییر و تحول می‎گردد. وجود نهادهای محدود در جوامع اسلامی این امکان را برای ما فراهم می‎آورد که بتوانیم به شیوه‎ای منظم به تحقیق درباره جوامع اسلامی بپردازیم و همچنین این امکان را به ما می‎دهد که بتوانیم هر یک از این جوامع را به عنوان هویتهایی معین و مجزا تشریح و تبیین کنیم. ما با شناخت تفاوتهای موجود بین نهادهای جوامع مختلف می‎توانیم دریابیم که چرا جوامع اسلامی در نمای کلی شبیه هم، اما در ابعاد و ویژگیهای جزئی با هم متفاوت هستند.»

نویسنده یادآور می‎شود که شیوه روایی کتاب بسیاری از ابهامات تاریخ و اختلاف نظرها را پنهان می‎کند و لذا نمی‎توان این کتاب را تاریخ قطعی مسلمانان دانست. اما «این کتاب بر پایه قابل اعتمادترین منابع و بر اساس تازه‎ترین تحقیقات فراهم شده است. به علاوه، برخی از مطالب و تحلیلهای آن از آخرین تحقیقات و مقالات منتشر نشده اقتباس شده» و بنابر این جنبه‎ای کاملا نو دارد.

بر اساس این گزارش ویژگی دیگر کتاب تاریخ جوامع اسلامی جامعیت و گسترگی موضوعی آن است. از عربستان دوران جاهلیت تا سده بیستم میلادی، از آفریقا تا آسیای مرکزی و جنوب شرقی، و از حکومت صدر اسلام تا سلطه مغولان بر آسیا و سکولاریسم در شرق آسیای امروز و نیز مباحث سنت و مدرنیته همه در کتاب بررسی شده است.

این کتاب نه فقط درباره تاریخ اسلام که درباره فرهنگ و تمدن و هنر و فلسفه و کلام اسلامی نیز هست و به علل موفقیت امپراطوری‎های اسلامی، رویارویی اسلام با استعمار و واکنش جامعه مسلمان به ظهور غرب نیز می‎پردازد.

تاریخ جوامع اسلامی روایتی است از علل و چگونگی اسلام آوردن مردمان و اقوام متنوع و گونه‎گون در سرزمین‎های مختلف کره زمین، کوششی است برای پاسخ به این سؤالات که اسلام چیست و ارزش‎های آن کدام است؟ چگونه مردمانی این چنین گونه‎گون به اسلام روی آوردند؟ اسلام چه نقشی در شکل دادن شخصیت، هویت و آمال و آرزوهای آنان داشته است؟ عوامل تاریخی که ارزش‎های فرهنگی و مذهبی مسلمانان را شکل داده کدام است؟

این کتاب، تاریخ گفت‎وگویی است بین نمادهای دینی و زندگی روزمره، کنش و واکنش بین ارزش‎های اسلامی و تجربه تاریخی مردمان مسلمان.

کتاب از سه بخش اصلی تشکیل شده است:

۱- خاستگاه تمدن اسلامی؛ خاورمیانه از قرن هفتم تا سیزدهم میلادی

۲- گسترش جوامع اسلامی در سطح جهان از قرن دهم تا نوزدهم میلادی

۳- تحولات دوره مدرنیسم؛ مردمان مسلمان در قرن نوزدهم و بیستم.

● برای آگاهی یافتن از چگونگی مطالعه این کتاب، ویکی کتابناک را ببینید.

» کتابناکهای مرتبط:
بازسازی یک خانه تقسیم شده: خاطرات سیاسی هانس دیتریش گشنر
بلخ در تاریخ و ادب فارسی
خط دیورند

نسخه ها

حجم: ۴۰ مگابایت

دریافت ها: ۵۹۳۲

تعداد صفحات: ۱۲۷۰
درج دیدگاه مختص اعضا است! برای ورود به حساب خود اینجا و برای عضویت اینجا کلیک کنید.برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای آتی بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.