دانلود کتاب برگی از تاریخ جنوب ایران

دانلود کتاب برگی از تاریخ جنوب ایران

 

کتاب حاضر حاوی ۱۰۸ گزارش و مقاله راجع به اوضاع و احوال بنادر و جزایر خلیج فارس و دریای عمان است که مجموعا از ۶۰ نسخه نشریه هفتگی حبل‌المتین چاپ کلکته، مربوط به سالهای ۱۹۲۴ و ۱۹۲۵ میلادی مطابق با ۱۳۰۳ و ۱۳۰۴ هجری شمسی گردآوری شده است.


از آنجائیکه این مقالات و گزارشهای مُستند، وضعیت هفتاد سال پیش این منطقه را تا حد زیادی قابل لمس میکند، بمنظور آشنا شدن نسل جدید با چگونگی شرایط سیاسی، اقتصادی، و اجتماعی این خطه در نیمه اول قرن بیستم، به گردآوری و تنظیم آنها اقدام گردید.

در بخشی از کتاب می خوانیم :

دیده شد که بحرین با چه مقدمات و دسائس گوناگون و نیرنگهای پیاپی از خریطه وطن ما جدا گردید … اکنون نیز دیده می شود که با همان مقدمات ، جزیره هنجام تعاقب می شود .. همان مقدماتی که برای بلعیدن بحرین چیده شد دارد برای این جزیره پیش می آید .

این جزیره که محل عبور کشتیهای تجارتی و پستی می باشد ، تا کنون هیچ نماینده ای از ایران در آن دیده نمی شود .چیزی که از علائم ایران در این جزیره است یک گمرک خانه ای است که با پیش ساخته شده ؛ لکن از آن طرف دیده می شود از عمارات عالی و منازل رفیع که متعلق است به دولت انگلیس تا قونسلگری و اداره تلگراف و برق و اسکله و انبارهای زغال سنگ برای کشتیهای جنگی انگلیسی .

ولی ایران بیچاره که مال حقه خودش هست ، دارای هیچ نشانی در این جزیره نیست .
بیائید و نقشه ای را که در بحرین استعمال شده و از آن فایده بردند ببینید . در این جزیره نیز برای انداختن اختلاف ، آن را به دو هنجام عرب و هنجام عجم قسمت کرده اند که اداره گمرک پیشی ایران در هنجام عجم قرار دارد …

دانلود کتاب برگی از تاریخ جنوب ایران ، از لینک زیر :

دانلود کتاب

نويسنده / مترجم : عامر هاشمی
زبان کتاب : فارسی
حجم کتاب : ۱٫۹ مگابایت
تعداد صفحه : ۱۳۳

منبع : www.takbook.com

رمز فایل : www.takbook.com
برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای آتی بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.