دانلود کتاب اصلاح اندیشه اسلامی

دانلود کتاب اصلاح اندیشه اسلامی

درآمد : موضوع اصلاح فکر اسلامی موضوع چندان جدیدی نیست ، گر چه رسانه های غربی پس از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ با هیاهو و حرارت آن را موضوع جدیدی نشان دادند .
یکی از توجیهات دولت ایالات متحده آمریکا برای گسترش جنگ علیه تروریسم از طریق اغال عراق ، نیاز مبرم به اصلاح اقتصادی و نیز فرهنگی کل جهان عرب بود .
این پروژه آمریکایی اصلاح ، شامل آموزش دینی بود و بر اساس آن ، برنامه درسی مدارس از مولفه هایی دینی ، که هر گونه تبعیض دینی ، اخلاقی و جنسیت محور را بازتاب می داد ، پیراسته می شد .

مطابق اصلاح پیشنهادی آمریکا ، آموزش دینی به جای تبلیغ تبعیض می بایست ارزش هایی مانند آزادی ، برابری ، عدالت و رفاه را تقویت می کرد . تحمیل ارزش هایی معین البته موضوع جدیدی نیست . این رویکرد بازتاب خواسته های مشابه قدرت های استعماری سابق در کشورهای مسلمان در قرن های ۱۸ و ۱۹ میلادی است .

در تاریخ جدید اندیشه اسلامی ، رابطه جهان اسلام و غرب امری فراگیر است . در واقع ، سرآغاز رویارویی میان این دو جهان بود که موجب شد نزاع تجدد – یعنی تمام ارزش های متجددانه ای مانند « پیشرفت ، قدرت ، دانش و خِرد » – به جوامع سنتی نفوذ کند و از این رو در هویت های جا افتاده آن جوامع اختلال ایجاد کند .

واکنش ها همواره منفی نبود . واکنش های منفی ، جملگی بر حمله نظامی ، اشغال سرزمین و استثمار منابع طبیعی و انسانی متمرکز بود …

پژوهش حاضر با طرح این پرسش و تلاش برای تحلیل داده ها بر اساس آن ، به اثر منفی سیاست های جاری اشاره دارد …

دانلود کتاب اصلاح اندیشه اسلامی ، از کلید زیر :

دانلود کتاب

نويسنده / مترجم : نصر حامد ابوزید/یاسر میردامادی
زبان کتاب : فارسی
حجم کتاب : ۲٫۶ مگابایت
تعداد صفحه : ۱۵۶

منبع : www.takbook.com

رمز فایل : www.takbook.com
برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای آتی بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.