دانلود کتاب آیین شناساندن نسخه های خطی

دانلود کتاب آیین شناساندن نسخه های خطی

چکیده : هدف از این مقاله شناسایی علمی نسخه های خطی است بدان صورت که هم خود اساس پژوهشهای تاریخی قرار گیرد و هم به عنوان دانشی کمکی و وابسته در علوم مرتبط به کار آید .
از این رو مسائل مرتبط با شناخت دست نویسها در چهار بخش کلی تقسیم و معرفی شده اند : مجلد ، واحدهای نسخه شناختی ، متن ، یادداشت ها .

در قسمتی از کتاب می خوانیم :

دست نوشته های سده های میانی به خط عربی :

برخلاف کتاب های چاپی ، هر یک از نسخه های خطی ، گواه منحصر به فردی است که بررسی آن نیازمند روش های گوناگونی است . نسخه های خطی پیش از همه ، کتاب هایی هستند که گاه شامل چند اثر متنوعند . نسخه برداری ، انتشار ، تعلق به مکانی علمی یا شخصیتی شناخته شده یا ناشناس ، بیانگر موقعیت علمی زمانه و نشانی از جریان دانش در زمان و مکان خود نیز هست . علاوه بر این ، دستنوشته یک سند باستان شناختی است که می تواند از جنبه تولید ، خصوصیات فیزیکی و تزیینات ، مورد بررسی قرار گیرد . این امر تنها به نسخه های خطی عربی محدود نمی شود بلکه تمام نسخه های خطی ، صرف نظر از منطقه فرهنگی آن ها را در بر می گیرد .

در اصل ، هدف انجمن پژوهشی و تاریخ متون ( IRHT ) گردآوری متخصصان رشته های گوناگون و مکمل است که از دو جنبه به پژوهش در تاریخ کتاب می پردازند : به عنوان متنی گواه بر دانش و فرهنگ سده های میانی و میراث گذشتگان .

از این منظر ، این نسخه ها شامل نسخه های سده های میانی به زبان های عبری ، یونانی ، لاتین ، فارسی ، عربی و فرانسه قدیم نیز می شود ، در واقع ، آثار بسیاری از گذشتگان وجود دارد که تنها از طریق مکتوبات سده های میانی انتقال یافته اند .

دانلود کتاب آیین شناساندن نسخه های خطی ، از لینک زیر :

دانلود کتاب

نويسنده / مترجم : محمد حسین مرعشی
زبان کتاب : فارسی
حجم کتاب : ۴۰۶ کیلوبایت

رمز فایل : www.takbook.com
برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای آتی بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.