نشست مشترک خبری به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر با حضور فرمانده انتظامی، سرپرست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر، مدیرکل بهزیستی استان کرمان و نماینده دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد.

سردار رضا بنی‌اسدی‌فر فرمانده انتظامی استان کرمان در این نشست اظهار داشت: نیروی انتظامی توانسته است امنیت نسبی در زمینه مبارزه با مواد مخدر را در سطح پهناورترین استان کشور اجرایی کند.

وی تصریح کرد: مواد مخدر در سطح جهان با مافیای قدرتمندی پشتیبانی می‌شود و جزء هشت تهدیدی است که جامعه بشری را تهدید می‌کند، ضمن آنکه چهارمین صنعت پررونق غیرقانونی جهان نیز است.

بنی‌اسدی‌فر با اشاره به اقدامات صورت گرفته در منطقه برای افزایش امنیت ابراز داشت: علی‌رغم اقدامات کشورهای فرامنطقه‌ای برای تامین امنیت، نه تنها امنیت منطقه تامین نشده بلکه با افزایش تساعدی کشت مواد مخدر روبه‌رو بوده‌ایم.

وی ادامه داد: خطر مواد مخدر صنعتی به مراتب بیشتر از مواد سنتی است و امروز شاهد تغییر عمده نگرش جامعه نسبت به مواد مخدر سنتی است و متاسفانه افراد به سمت مواد مخدر صنعتی سوق پیدا کرده‌اند.

فرمانده انتظامی استان کرمان ادامه داد: مواد مخدر ناشناخته متعددی وجود دارد و مضرات آن نیز نامشخص است، مواد مخدر صنعتی جدید با داشتن اسامی جوان‌پسند و تولید راحت، موجب گرایش افراد به مواد صنعتی در آینده خواهد شد.

کشف بیش از ۲۵ تن مواد مخدر در سال ۹۶

بنی‌اسدی‌فر اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران در راه مبارزه با مواد مخدر ۳ هزار و ۷۰۰ شهید و ۷۰۰ جانباز داده است و استان کرمان ۳۷۲ شهید صرفا در حوزه مواد مخدر تقدیم کرده است.

وی افزود: استان کرمان در سال گذشته در حوزه اقدامات مقابله‌ای با تمرکز عملیاتی و تخصصی در ۲۳ شهرستان استان رتبه برتر را کسب کرده است و کشفیات ما در ۹۶ نسبت به سال ۹۵ افزایش ۳۰ درصدی داشته‌ است.

فرمانده انتظامی استان کرمان از کشف بیش از ۲۵ تن مواد مخدر در سال جاری در کرمان خبر داد و تاکید کرد: میزان کشفیات سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۲ درصد کاهش داشته‌ که بخشی از این کاهش ناشی از اقدامات مقابله‌ای و ضرباتی است که در گذشته به قاچاقچیان زده‌ایم و تغییر مسیر داده‌اند.

بنی‌اسدی‌فر عنوان کرد: امیدواریم در حوزه رصد اطلاعاتی برون‌مرزی در مرز افغانستان و ورودی‌های استان کرمان با هماهنگی دستگاه‌های تابعه با این معضل هدفدار مقابله کنیم و بتوانیم وظیفه خود را نسبت به مردم ادا کنیم.

وی استان کرمان را خاکریز اول ورود مواد مخدر به کشور دانست و افزود: از آنجایی که کرمان اولین استان در مسیر ورود مواد مخدر به کشور قرار دارد شاهد آن هستیم مصرف این مواد در استان نسبت به سایرین کمتر است و رتبه ۱۳ در مصرف را دارد.

تناسب اندام و زیبایی عامل گرایش بانوان به سمت مواد مخدر

عباس صادق‌زاده مدیر کل بهزیستی استان کرمان نیز با بیان اینکه متاسفانه فرهنگ پیشگیری یک فرهنگ بسیار ضعیفی در جامعه ما است، عنوان کرد: بهترین عامل کنترل شیوع و قاچاق مواد مخدر افزایش فرهنگ پیشگیری است و در ترویج فرهنگ پیشگیری رسانه‌ها می‌توانند نقش‌آفرینی کنند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان با بیان اینکه پیشگیری، سلامت جامعه را رقم می‌زند، تشریح کرد: طرح‌های اجتماع‌محور می‌تواند با آگاه‌سازی افراد جامعه در راستای پیشگیری از مواد مخدر نقش موثری داشته باشد.

صادق‌زاده عنوان کرد: با وجود اقدامات اجتماع‌محور اما هنوز شاهد مصرف مواد مخدر در بین جوانان و زنان هستیم و متاسفانه زنان برای کاهش وزن و زیبایی به مواد مخدر روی می‌آورند و همچنین کاهش سن اعتیاد در بین دانش‌آموزان نشان‌دهنده این است که در آگاه‌سازی موفق نبوده‌ایم.

وی با اعلام این خبر که استان کرمان سه سال متوالی در بحث فرهنگ و پیشگیری رتبه برتر را کسب کرده است، مطرح کرد: استان کرمان در بحث شیوع در قیاس با سایر استان‌ها وضعیت بدتری ندارد، استان کرمان شاید در بحث مصرف مواد سنتی تفاوت‌هایی با سایر استان‌های کشور داشته باشد اما از نظر مصرف مواد مخدر صنعتی وضعیت بهتری دارد.

آگاه‌سازی جامعه لازمه پیشگیری از وقوع جرائم

مدیر کل بهزیستی استان کرمان گفت: اگر در مسائل اجتماعی شاهد برخی از ناهنجاری‌ها هستیم همواره سعی کردیم که خیلی از وقایع ناهنجار را بیان نکنیم و استراتژی‌های نادرستی به کار می‌بردیم، مواد مخدر هم مستثنی نیست، جامعه باید نسبت به وقایع آگاه شود و زمانی که بدانیم در معرض خطر هستیم، مراقبت‌ها را افزایش می‌دهیم.

وی ادامه داد: در بحث قلیان اگر خانواده و دستگاه‌ها با نگاهی عمیق به این موضوع توجه کنند، استفاده از این ماده مخدر در این سطح گسترش نمی‌یابد، نگاه انتفاعی به بحث مواد مخدر باید کاهش یابد چراکه بسیاری مراکز درمانی قبل از توجه به درمان منافع خود را در نظر دارد.

صادق زاده بیان کرد: جامعه ما نباید در این مسائل فرافکنی کند در بحث اعتیاد همه افراد جامعه به نوعی دخیل هستند و نباید مشکلات ناشی از افزایش مصرف مواد مخدر را بر دوش یک دستگاه یا سازمان خاص قرار داد.

۱۰۰ درصد مراکز درمانی ترک اعتیاد دولتی تحت پوشش بیمه هستند

اسماعیلی مدیر نظارت و توانبخشی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان گفت: کمیته درمان در سال گذشته کارهای بسیار خوبی در زمینه درمان، مبارزه و پیشگیری انجام داد.

وی تصریح کرد: بیش از ۴۰۰ مرکز درمانی در سطح استان داریم که عمده آنها خصوصی است و در سال گذشته ۱۰۰ درصد مراکز درمانی ترک اعتیاد دولتی را تحت پوشش بیمه قرار دادیم تا افراد از این خدمات به صورت رایگان استفاده کنند.

مدیر نظارت و توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی کرمان تاکید کرد: درمان افراد زیر ۱۸ سال یک پروسه فوق تخصصی است که نیاز به افراد متخصص و روانشناس دارد اما ما در بحث بستری آنها مشکلی نداریم.

اسماعیلی از وجود حدود ۱۵۰ هزار نفر معتاد در استان خبر داد و بیان کرد: ماهانه ۶۰ هزار نفر به مراکز درمانی ترک اعتیاد استان مراجعه می‌کنند که بسیاری از آنها به صورت مکرر ماهانه به این مراکز مراجعه دارند.

Share This Post

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای آتی بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.