IMG_0671

  • ۲۰ تیر ۱۳۹۷
  • ۸:۰۰

شعار امسال هفته بهزیستی « بالندگی و صیانت اجتماعی با توسعه به زیستن»

مدیرکل بهزیستی استان کرمان گفت: شعار امسال هفته بهزیستی «بالندگی و صیانت اجتماعی با توسعه به زیستن» نامگذاری شده است.
دکتر عباس صادق زاده در نشست خبری به مناسبت هفته بهزیستی با قدردانی از همکاری رسانه ها اظهار کرد: همراهی رسانه با موضوعات اجتماعی باعث شده بتوانیم در عمل به وظایف و تکالیف اجتماعی خود بهتر نقش آفرینی کنیم.
وی با اشاره به اینکه شعار امسال هفته بهزیستی «بالندگی و صیانت اجتماعی با توسعه به زیستن» نامگذاری شده، افزود: هفته بهزیستی فرصت مغتنمی برای آگاهی بخشیدن به جامعه است تا برای حرکت به سمت زندگی اجتماعی بهتر به آنها کمک کنیم.
دکتر صادق زاده تصریح کرد: متاسفانه اگر امروز سلامت اجتماعی در جامعه ما تهدید شده و نتوانستیم شرایط بهتر زیستن را به خوبی و در شان مردم ایجاد کنیم به این دلیل است که نتوانستیم آگاهی به مردم بدهیم.
وی بیان کرد: نه تنها در توده مردم بلکه در بین افراد تحصیلکرده و مدعی اجتماع، دانش اجتماعی پایینی داریم.
مدیرکل بهزیستی استان کرمان گفت: شرایط اجتماعی جالب نیست و نیازمند توجه بیشتر و برنامه ریزی بهتر است و متاسفانه جامعه درگیر موضوعات خاصی است.
وی با بیان اینکه کارشناس اجتماعی باید شفاف صحبت کند، افزود: خشونت در جامعه ما و در استان کرمان رشد معنی داری پیدا کرده و تحقیقات می گوید ۲۶.۴ درصد جامعه دچار یک نوع اختلال هستند که این آمار تکان دهنده آبستن حوادث زیادی است.
دکتر صادق زاده با بیان اینکه آمار اعتیاد زنان و نوجوانان آمار بی جایی نیست، تصریح کرد: درگیر شدن نوجوانان به اعتیاد مواد صنعتی ناشی از پایین بودن دانش اجتماعی است و اینکه خانواده نتوانسته نقش خود را به خوبی در تربیت فرزند ایفا کند.
وی با اشاره به اینکه درمان در معتادان به صنعتی، سخت، زمان بر و هزینه بر است، بیان کرد: علائم افسردگی در جامعه ما ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده یعنی اگر قبل از این از دیدن یا شنیدن چیزهایی ناراحت می شدیم، اکنون اینگونه نیست و این آسیب اجتماعی است.
این مسوول گفت: طبق آخرین تحقیق در یک محله حاشیه ای کرمان، ۳۳ درصد زنان این منطقه در معرض خشونت های پرخطر بودند و خاموشی خانواده در قبال حقوق زن یک خشونت است که دارد رخ می دهد.
وی افزود: باید اطلاعات به خانواده ها داده شود تا ندانسته در دام اعتیاد و دیگر مشکلات گرفتار نشوند متاسفانه در صحبت هایی که با زنان گرفتار شده در دام اعتیاد صنعتی داشتیم، معلوم شد بیش از ۸۰ درصد بانوان معتاد اطلاعی از عواقب استفاده از مواد صنعتی نداشته اند.
دکتر صادق زاده تصریح کرد: زنان برای حفظ آبرو، مراجعه برای درمان را خیلی سخت می پذیرند و خیلی از بانوانی که در خانواده های معتبر زندگی می کردند، دچار اعتیاد شده اند.
وی بیان کرد: زنان باید بدانند راه حفظ زیبایی و نشاط، مصرف روانگردان نیست. شاید در مقطع خیلی کوتاه مدت اثر داشته باشند اما در بلندمدت عواقب بسیار بدی دارد.
مدیرکل بهزیستی استان کرمان گفت: در یکی از مراکز بهزیستی طی ۱۰ روز ۱۴ خانم بین ۱۳ تا ۱۷ ساله را پذیرش کردیم که به مواد روانگردان معتاد شده بودند که هیچ اطلاعی درباره آنها نداشتند و اینها بخشی از واقعیت های جامعه است که اطلاع رسانی آن مغفول مانده و نگفتن این مشکلات، مسائل دیگری را ایجاد می کند.
وی افزود: اگر از روند گرایش نوجوانان به روانگردان ها و به ویژه گُل که متاسفانه مصرف بالایی دارد، جلوگیری نشود، گرایش نوجوانان به کارهای خطرناکی را شاهد خواهیم بود و مردم باید بدانند که در خصوص مسائل اجتماعی آگاه تر باشند.
دکتر صادق زاده تصریح کرد: اگر فرزندآوری بدون دانش و کمترین مهارت اتفاق بیفتد تبعات بدی دارد و خانواده ها برای فرزندآوری باید حداقل آموزش ها را ببیند.
وی در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: یکی از آسیب هایی که در آینده با آن مواجه خواهیم شد، سالمندی است و در سرشماری سال ۹۵ آمار سالمندی کرمان ۸ درصد و در کشور ۱۰ درصد بوده که این زنگ خطر است.
دکتر صادق زاده با بیان اینکه به دنبال سالمندی سالم هستیم که دست یافتنی است، گفت: باید خانواده ها نسبت به دانش سالمندی آگاهی دریافت کنند، کمک بزرگی به جامعه برای پیشگیری و کنترل یک آسیب است.
مدیرکل بهزیستی استان کرمان افزود: برنامه ۱۰ ساله مواجهه با سالمندی را در استان تدوین کرده ایم و هر سال تلاش می کنیم قدم های موثر و کارشناسی برداریم.
وی در ادامه تصریح کرد: یکی از ضعف های ما نداشتن برنامه اجتماعی است که خلاء این موضوع در کشور وجود دارد. گرچه دغدغه اجتماعی گوشه ای از ذهن بزرگان نظام را گرفته اما باز هم صاحب یک نسخه اجتماعی نیستیم.
دکتر صادق زاده بیان کرد: ما در بهزیستی استان کرمان توانستیم برخی ایده ها را تبدیل به قانون کنیم که ایده ماده ۷۵ برنامه ششم توسعه از کرمان بود.
وی با بیان اینکه برنامه ۱۰ ساله اجتماعی استان کرمان تدوین شده و در هفته بهزیستی رونمایی خواهد شد، اظهار کرد: این سند جایگاه ما را در مسائل اجتماعی و اقداماتی را که هر سال باید انجام شود، نشان می دهد.
مدیرکل بهزیستی استان کرمان گفت: اگر می خواهیم در یک بازه زمانی ۱۰ ساله به وضعیت نسبی مطلوب برسیم، باید هر سال ۱۵ تا ۲۰ درصد فرزندان لازم التعلیم را به مراکز مهدکودک اضافه کنیم اما اکنوت ۷ درصد از کودکان در معرض آموزش را در مهدکودک ها داریم.
وی افزود: در دنیا، مهدکودک یکی از جاهاییست که مباحث پیشگیری از آنجا آغاز می شود و باید برای آموزش کودکان هزینه کرد و خانواده باید این نیاز را احساس کند.
دکتر صادق زاده در ادامه بیان کرد: با رشد معنی دار بیماران روانی مزمن یکی از موضوعات است که با آن روبه رو هستیم و به دلایل متعدد افرادی که دچار اشکالات روحی و روانی شده و نیازمند مراقبت می شوند، که برای نگهداری این افراد برنامه ریزی و فکر بشود.
وی در پاسخ به سوالی درباره فروش نوزاد افزود: متاسفانه بخشی از این مشکل به قانون جدید فرزندخواندگی بر می گردد که ما خیلی اعتراض کردیم و متاسفانه مافیا درست شده و باب آسیب اجتماعی است و منجر به قاچاق انسان می شود.
دکتر صادق زاده گفت: این قانون باب فساد اخلاقی، توسعه فرزندان بی هویت و … است و فروش کودکان دارد اتفاق می افتد و ما به این قانون معترض هستیم.
وی در ادامه اظهار کرد: در جامعه ما به مسائل اجتماعی علی رغم اینکه زیاد درباره آنها گفته می شود، کمتر توجه می شود و برنامه اجتماعی نداریم.
مدیرکل بهزیستی استان کرمان درباره عدم استفاده مردم از مشاوره بیان کرد: مردم مشاوره ها را در زندگی شان ضروری نمی دانند و حس مشاوره گرفتن در جامعه ما ضعیف است در حالی که به حد نسبی مشاوره وجود دارد.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به استفاده ۱۸۱ کودک دارای اختلال اوتیسم از خدمات مراکز روزانه در ۶ شهر استان کرمان افزود: بیشترین یارانه مراکز روزانه را در اوتیسم می پردازیم و بیش از ۷۰ مرکز در کشور وجود دارد که در استان کرمان ۷ مرکز روزانه داریم و یک مرکز حرفه آموزی اوتیسم در کرمان داریم که در کشور نیست.
دکتر صادق زاده با بیان اینکه زیرساخت ایجاد مرکز نگهداری شبانه روزی اوتیسم در کرمان فراهم شده، افزود: در کمتر از ۱۰ سال رشد ۱۰۰ درصدی اختلال اوتیسم را شاهد هستیم که باید غربالگری و توسعه مراکز را انجام دهیم و تشخیص اختلال نیازمند آگاهی است و سن طلایی شناخت اختلال اوتیسم ۱۸ ماهگی است.
وی در ادامه با اشاره به برنامه های هفته بهزیستی در استان کرمان گفت: با توجه به اینکه نخستین سال تصویب قانون جامع حمایت از معلولان است، در این هفته تلاش می کنیم حقوق معلولان به آگاهی جامعه برسد و ارائه خدمات رایگان کلینیکی به همه مردم را در این هفته خواهیم داشت.
مدیرکل بهزیستی استان کرمان افزود: شماره ۱۴۸۰ خط مشاوره ای برای استفاده مردم است که در هفته بهزیستی رایگان خواهد بود، فعالیت اکیپ های «از من بپرس» درخصوص مسائل اجتماعی در مکان های پرتردد و شلوغ، حضور در گلزار شهداء، نماز جمعه، دیدار با ائمه جمعه در سطح استان و سرپرست استانداری، اجرای تئاتر و نقاشی معلولان در محیط های باز و پارک ها و … از جمله این برنانه هاست.
وی با اشاره به اینکه تلفن مداخله ای ۱۲۳ در اختیار مردم است و زمانی که موضوع اجتماعی در جامعه رخ می دهد وظیفه داریم مداخله کنیم، تصریح کرد: مداخلات به هنگام نتایج خوبی داشته و از بسیاری خودکشی های جدی جلوگیری شده است.
دکتر صادق زاده بیان کرد: در هفته بهزیستی بیش از ۱۵۰ واحد مسکونی در اختیار معلولان یا زنان سرپرست خانوار قرار خواهد گرفت و کارگاه های مشاغل جدید جامعه هدف و مرکز مشاوره روانشناختی بهزیستی بهره برداری خواهد شد.
وی بیان کرد: باید جامعه را از همه مسائل اجتماعی آگاه کنیم و در هفته بهزیستی بحث کارزار رسانه ای مسائل اجتماعی را دنبال می کنیم.
دکتر صادق زاده با اشاره به رونمایی سامانه الکتدونیکی خدمات خانگی بهزیستی کرمان گفت: همچنین ما بانک ذخیره نیات خیر را راه اندازی کرده ایم که در سامانه هر اقدام خیری که فرد در جامعه انجام می دهد، به عنوان سپرده حساب می شود و در زمانی فرد می تواند از ذخیره خود استفاده کند اما هدف اصلی از این کار، توسعه خیر جمعی در جامعه است که نیاز به این مسئله داریم.

Share This Post

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای آتی بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.