IMG_1155

  • ۱۹ شهریور ۱۳۹۷
  • ۷:۲۷

راه برون رفت از رکود فعلی، توسل به نسخه تعاونی‌ها است

 

 

مدیرکل آموزش، ترویج و تحقیقات تعاونی‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: راه برون رفت از رکود فعلی، توسل به نسخه تعاونی‌ها است که برای عبور از بحران‌ها شفا‌بخش بوده که نمونه آن را در زلزله‌ها، بحران‌ها، آسیب‌ها،چالش‌ها و در شرایط ناهموار تجربه کرده‌ایم.
به مناسبت هفته تعاون، سیزدهمین همایش تجلیل از تعاونی‌های برتر استان کرمان، با حضور مدیرکل آموزش، ترویج و تحقیقات تعاونی‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان برگزار شد.
لزوم صادرات‌گرایی تعاونی‌ها و متشکل‌سازی تعاونی‌ها
دکتر خانی مدیرکل آموزش، ترویج و تحقیقات تعاونی‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این مراسم از لزوم صادرات‌گرایی تعاونی‌ها و متشکل‌سازی تعاونی‌ها گفت و اظهار داشت: تعاونی‌ها باید به خوشه‌ها و شبکه‌های کسب و کار تبدیل و برنامه‌ریزی و ارتقاء آنان لازم بوده تا بتوانند برای امور اقتصادی و اجتماعی نقش‌آفرینی کنند.
وی با‌هم بودن و همراه بودن را از ضروری‌ترین اقدامات در شرایط اقتصادی کنونی دانست و خاطرنشان کرد: در حوزه کسب و کار آن چیزی که ذهن ما را درگیر می‌کند، باهم بودن، همراه و هم‌افزا بودن و همکاری متقابل داشتن است، باید در یک کسب و کار، تعاون و همکاری وجود داشته باشد.
وی اضافه کرد: راه عبور از بحران، انتخاب یک الگو و مدل درست است که تعاون راهی است که آزموده شده و می‌تواند درمان‌گر خوبی باشد.
وی با بیان اینکه کشور ما یک شرایط ویژه اقتصادی دارد و در این میان الگوی هم‌افزایی بیش از همه لازم است، گفت: در شرایط سختی قرار داریم و شاهد بازگشت تحریم‌ها به کشور هستیم، باید این معظل را با یک روش اخلاقی و منطقی پشت سر بگذاریم و باهم بودن و در کنار هم بودن برای عبور از بحران از واجبات است.
آقای خانی با اشاره به موضوع احتکار در کشور، ابراز داشت: احتکار در این شرایط معنا و مفهوم ندارد، اگر به هم باندیشیم و شرایط مردم کشور را در نظر بگیریم، گران کردن اجناس روی نخواهد داد.
مدیرکل آموزش، ترویج و تحقیقات تعاونی‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: در این دوران نوعی خود تحریمی داخلی را برای خود شروع کردیم، خودروسازان، فعالان حوزه تلفن‌های همراه و … نوعی فشار خواسته و یا ناخواسته را بر مردم و بازار وارد می‌کنند.
وی ادامه داد: از روح باهم بودن و در کنار هم بودن فاصله گرفته‌ایم، با نگاه فرد گرایانه نمی‌توانیم از شرایط سخت کنونی عبور کنیم.
آقای خانی با بیان اینکه الگو و مدل تعاونی یک پیشنهاد نبوده بلکه واجب است، ابراز داشت: مردم ما با سختی‌هایی مواجه هستند، تجربه کشورهای دنیا نشان می‌دهد که این الگو توانسته مسیر را باز کند.
وی را اشاره به اینکه تعاونی‌ها مدلی هستند که می‌توانند انسان‌ها را در کنار هم گرد آورده و اندوخته‌های کوچک آنان را تبدیل به دارایی‌های بزرگ کنند، تاکید کرد: بیش از ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی بدون برنامه در کشور وجود دارد، این نقدینگی، سرمایه‌گذاری، دانش و کسب و کاری پشت آن نبوده و به سمت تولید هدایت نشده است.
وی با انتقاد از وضعیت موجود ادامه داد: این نقدینگی بدون برنامه وارد هر بازاری که می‌شود، آن را ویران می‌کند می‌توانیم احساس کنیم که بازارهای سکه، ارز، مسکن، خودرو را به چالش برده است و باید برای آن راهکار داشت و به سمت تعاون و کسب و کار هدایت کرد.
وی با تاکید بر اینکه مدل و الگوی تعاون، توانسته است در جهان، جایزه صلح نوبل اقتصادی را دریافت کند، تشریح کرد: راه برون رفت از رکود فعلی، توسل به نسخه تعاونی‌ها است که برای عبور از بحران‌ها شفا‌بخش بوده که نمونه آن را در زلزله‌ها، بحران‌ها، آسیب‌ها،چالش‌ها و در شرایط ناهموار تجربه کرده‌ایم.
مدیرکل آموزش، ترویج و تحقیقات تعاونی‌های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کرمان را  یکی از استان‌های پیشتاز و پیشرو در حوزه عملیاتی‌سازی تعاون در کشور دانست و بیان کرد: کرمان بیش از ۵ هزار تعاونی فعال را اداره کرده و توانسته در جشنواره ملی تعاونی‌های برتر بدرخشد.
وی ادامه داد: در این جشنواره توانستیم تعاونی‌های سبز را معرفی کرده و برای اولین بار، سفیران ملی و استانی تعاون را داشته باشیم.
وی با پیشنهاداتی برای کرمان، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان کرمان را مورد خطاب قرار داد و تاکید کرد: کرمان باید نهضت خوشه‌سازی تعاونی‌ها را شروع کنند، تعاونی‌هایی که می‌توانند یک زنجیره را شکل داده و با هم بتوانند سهم بزرگتری را در میادین بین‌المللی داشته باشند، ۲۰ تا ۳۰ تعاونی همگن می‌توانند یک هلدینگ را تشکیل داده و تاثیر بزرگتری را در اقتصاد استانی خود داشته باشند.
وی ادامه داد: تاسیس کلنیک مشاوره کسب و کارهای تعاونی نیز ار دیگر موارد است تا تعاونی‌های تازه تاسیس و نوپا بتوانند سوالات خود را بپرسند و این کلینیک بتواند نسخه راه حل را ارائه کند.
وی ایجاد صندوق‌های تامین مالی تعاونی را سومین پیشنهاد برای کرمان بیان و گفت: این روشی است که شما را از بانک بی‌نیاز کرده و سرمایه شما را گردآوری و به توسعه شرکت شما کمک
می‌کند.
باید توسعه اقتصادی را در نظر گرفته و از آن حمایت کنیم
آقای رضا اسماعیلی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این مراسم از تعاونی‌های برتر گفت و اظهار داشت: این تعاونی‌ها با همه مشکلات اقتصادی که در کشور داریم توانسته‌اند فعالیت کرده و عرصه اقتصادی را حفظ کنند، البته به این معنا نیست که شرایط اقتصادی بر روی آن تاثیر نگذاشته باشد.
وی به ثبت‌نام تعاونی‌ها و چگونگی انتخاب آنان پرداخت و در این زمینه گفت: در ابتدا بیش از هزار تعاونی در این رقابت شرکت کردند و در بررسی‌هایی که انجام شد، ۱۵ تعاونی را معرفی و از آن‌ها تقدیر و تجلیل می‌کنیم.
آقای اسماعیلی ادامه داد: از میان این ۱۵ تعاونی، ۲ تعاونی وجود دارند که در سطح ملی شناخته شده و از وزارت لوح سپاس ریافت کرده‌اند، این تعاونی‌ها در زمینه کشاورزی فعالیت دارند.
وی از شرایط انتخاب برترین تعاونی‌ها نیز گفت: به تعاونی‌ها ابلاغ شده که کسانی می‌توانند در این رقابت شرکت کنند که حداقل ۳ سال از زمان تاسیس‌شان گذشته باشد، زیان‌ده نبوده و استانداردهای تولید را رعایت کرده باشند، در حوزه محیط زیست فعال بوده و به دولت نیز بدهی نداشته باشند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی از اهداف برگزاری این مراسم سخن به میان آورد و ابراز کرد: بزرگترین هدف در این زمینه این موضوع است که بتوانیم مشکلات این تعاونی‌ها را شناخته و به حل آن کمک کنیم، آنان به بانک توسعه تعاون معرفی و حمایت می‌شوند.
وی ادامه داد: البته معرفی آنان به جوانان تحصیل کرده و جویای کار نیز از دیگر اهداف می‌باشد، جوانان باید بدانند که عده‌ای با کم‌ترین منابع مالی توانسته‌اند کارهای خارق‌العاده و بزرگی را انجام دهند، باید بدانیم و بپذیریم که با وجود مشکلات بسیار زیاد، اما راه بسته نیست و می‌توان کار کرد.
وی با بیان اینکه روستا-تعاون، عمران شهرستانی و تعاونی نیاز در حال تشکیل هستند، عنوان کرد: انتخاب تعاونی‌های برتر در ۵ محور در نظر گرفته شده انتخاب می‌شوند که مشارکت در نظر، عمل و مسئولیت، همکاری، همیاری و عدالت، پیشرفت اقتصادی اعضاء و وابستگی منافع ایجاد ارزش‌های جدید از جمله آنان هستند.
آقای اسماعیلی تاکید کرد: یکی از مهمترین اهداف ما این است که بتوانیم توسعه اقتصادی را مد نظر قرار داده و از آن حمایت کنیم.
معنای کارآفرینی را در استان کرمان تمرین کرده‌ایم
آقای حمید ملانوری سرپرست معاونت سیاسی و امنیتی استانداری کرمان نیز در این همایش با تبریک هفته تعاون، از تعاون و اهمیت آن گفت و اظهار داشت: تعاونی‌هایی که در کرمان فعالیت می‌کنند، کرمان را در کشور پرآوازه کرده‌اند.
وی از اهمیت خدمت کردن به صورت تعاون گفت و تاکید کرد: تعاونی باعث گردهم آمدن گروهی می‌شود که همفکر بوده و می‌خواهند به توسعه و هدف روشنی برسند که این خود یک خِرد جمعی است و سرمایه‌های خرد را در کنار هم گذاشته که کشور را نجات می‌دهد.
وی شهرستان قلعه‌گنج و الگوی اقتصاد مقاومتی را نوعی تعاون ارزیابی و خاطرنشان کرد: در این شهرستان و شهرستانهای مشابه، سرمایه‌های خرد را کنار هم گذاشتم و به رشد رسیده که ۷۰ درصد جرائم را کاهش و رتبه‌های علمی را افزایش داده است، این معنای واقعی کارآفرینی است که آن را در کرمان تمرین کرده‌ایم.
در پایان این مراسم نیز از ۱۵ تعاونی برتر با اهدا لوح، تجلیل شد.

Share This Post

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای آتی بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.