ContentImages_84997 - Copy

  • ۰۹ تیر ۱۳۹۷
  • ۷:۵۹

استان کرمان، اولین دروازه ورود مهاجران غیرقانونی به کشور است

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور با اشاره به اینکه استان کرمان اولین دروازه ورود مهاجران غیرقانونی به کشور است، گفت: در سه سال گذشته حدود ۱۰۳ هزار نفر از فرزندان مهاجرین غیر قانونی را در اجرای مقام معظم رهبری در مدارس کشور ثبت نام کرده ایم.
آقای احمد محمدی فر در نشست مشترک مدیران استان کرمان با هیات دیپلماتیک و سفرای کشورهای مجارستان، انگلستان، اندونزی، لهستان، استرالیا، فرانسه، آلمان، دانمارک، نیجریه، نروژ و فنلاند افزود: امروز نشانه های روشن و امیدوار کننده ای از جامعه جهانی و به ویژه اتحادیه اروپا و کشورهای اروپایی درباره اقدامات حمایتی از موضوع مهاجرین و پناهندگان می بینیم اما باز نسبت به نیازها ضرورت دارد توجه بیشتری را جامعه جهانی به این موضوع مبذول نماید.
وی از استان کرمان به عنوان یک قطب فرهنگی و اقتصادی یاد کرد و گفت: استان کرمان در برخی از شاخص ها بعد از استان تهران بزرگترین جمعیت پناهندگان را در خود جای داده است.
مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور بیان کرد: حضور بزرگترین جمعیت اتباع قانونی و پناهندگان غیر قانونی بروز چالش ها و مشکلات عدیده ای برای مسئولان استان کرمان شده است اما همت بلند، روی گشاده و مهمان نوازی مردم این خطه باعث شده یکی از بخش هایی باشد که بیشترین خدمات را به جمعیت مهاجرین داده است.
آقای محمدی فر اظهار داشت: خدمات رسانی به پناهندگان در ایران و استان کرمان در حالی انجام می شود که ما خبرهای خوشی از موضوع مهاجرین، آوارگان و پناهندگان در سطح جهان نمی شنویم و جدا کردن خانواده ها، نگه داشتن در پشت دروازه کشورها و غرق شدن اخباری است که ما هر روز با آنها مواجه هستیم.
وی تاکید کرد: ما در جمهوری اسلامی همواره در صدد آن هستیم که مهاجرت قانونی را به سمت کشور را تسهیل کنیم.
آقای محمدی فر گفت: در اوایل سال ۲۰۱۷ حدود ۵۵۰ تا ۶۰۰ هزار ظرفیت صدور ویزا برای کشورر افغانستان ایجاد کرده ایم تا مردم این کشور بتوانند به صورت قانونی وارد ایران شوند اما همواره با موضوع مهاجرت های غیر قانونی روبرو هستیم.
وی با اشاره به اینکه استان کرمان اولین دروازه ورود مهاجران غیرقانونی به کشور است، ادامه داد: در سه سال گذشته حدود ۱۰۳ هزار نفر از فرزندان مهاجرین غیر قانونی را در اجرای مقام معظم رهبری در مدارس کشور ثبت نام کرده ایم.
مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور اظهارداشت: در هفته اخیر ثبت نام مجدد این دانش آموزان را آغاز کرده ایم و برآورد می شود امسال نزدیک ۵۰۰ هزار دانش آموز از خانواده مهاجرین و اتباع در مدارس کشور ثبت نام کنند و این در حالی است که ظرفیت های آموزشی، ظرفیت های محدودی است.وی بیان کرد: امسال حدود ۹۲ هزار نفر را با کمک کمیساریای سازمان ملل تحت پوشش رایگان بیمه سلامت درآورده ایم.وی گفت: بهره مندی از بیمه سلامت همانند ایرانیان برای تمامی مهاجرین همچنان امکان پذیر است و خشبختانه با مذاکرات انجام شده، پذیرفته شده که علاوه بر پناهندگان بتوانیم مهاجرین را از خدمات بیمه با فرانشیز دولتی برخوردار کنیم.
مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور اظهارداشت: توجه به موضوع معیشت و حمایت از معیشت پناهندگان نیز به عنوان یکی از اولویت ها و دغدغه های اصلی است که نیاز داریم در این حوزه بیشتر فعالیت و کار کنیم.
ایران یکی از میزبانان بسیار شایسته و شاخص پناهندگان است
سرپرست دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در ایران گفت: ایران یکی از میزبانان بسیار شایسته و شاخص پناهندگان است و به همین دلیل است که باید از ایران درباره میزبانی از پناهندگان یاد گرفت.
ایرنیا کرنیاک افزود: این سفرها با هیات های دیپلماتیک از سال ۲۰۰۸ آغاز شده است و این بازدیدها برای این گروه ها جالب است.
وی بیان کرد: فرصت ویژه ای برای تمامی اعضای این هیات ایجاد شده که به شخصه شاهد خدمات بسیار خوب ایران و استان کرمان به پناهندگان باشند.
سرپرست دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در ایران اظهارداشت: با خدمات بسیار خوبی در استان کرمان برای مهاجرین و اتباع خارجی انجام می شود می توان متوجه شد که در کشور چه خدمت گسترده ای به این افراد ارائه می شود.
ایرنیا کرنیاک عنوان کرد: فرصت مناسبی است که این خدمات ارزنده را ببنند و همچنین فرصتی است که نیازهای را ببینند.
وی از همکاری بسیار خوب بین کمیساریا و ایران تقدیر کرد و گفت: امروز برنامه بسیار فشرده ای داشته ایم و از صبح زود آغاز شده است و فرصتی بوده که پروژه های متعددی را در کرمان و رفسنجان مشاهده کنیم.
سرپرست دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در ایران افزود: انتظار داریم پس از این بازدید حمایت های بیشتری از جامعه
بین المللی دریافت کنیم.
ایرنیا کرنیاک خاطرنشان کرد: کمیسر عالی سازمان امور پناهندگان سازمان ملل نیز درمهرماه و آبان ماه بازدیدهایی از ایران، افغانستان و پاکستان خواهند داشت و این بازدید قبل از نشست ژنو خواهد بود.

Share This Post

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای آتی بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.