در دیدار مدیران خانه کتاب و مجمع ناشران انقلاب اسلامی مطرح شد؛

نیلی: باعث خوشحالی است که اعضای مجمع از طیف‌های مختلف هستند

 

تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۹

 

 

نیکنام حسینی‌پور در دیدار با میثم نیلی، مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی، گفت: معضل نشر ما در دهه ۹۰ تولید نیست، کتاب نخواندن است. به‌نظر می‌رسد سیرهای مطالعاتی و جریان‌سازی در حوزه کتاب و مطالعه بعد از انقلاب، رها شده‌اند. باید کاری کنیم مردم دوباره کتاب بخوانند.


حسینی‌پور: معضل نشر ما در دهه 90 کتاب نخواندن است

 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (آتی بوک)، نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل موسسه خانه کتاب و میثم نیلی، مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی در حاشیه سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم، ضمن دیدار درباره فعالیت‌های دو مرکز و مسائل نشر کشور به گفت‌وگو نشستند. 

 

حسینی‌پور در این نشست صمیمانه، بیان کرد: سال‌های ابتدایی انقلاب، شمارگان کتاب‌ هفت هزار و ۸۰۰ عنوان بوده و امروز میانگین به حدود یک‌هزار و ۴۰۰ عنوان رسیده است. البته در ابتدای انقلاب، تعداد عناوین محدودتر از امروز بود. معضل نشر ما در دهه ۹۰ تولید نیست، کتاب نخواندن است. به‌نظر می‌رسد سیرهای مطالعاتی و جریان‌سازی در حوزه کتاب و مطالعه بعد از انقلاب، رها شده‌اند. باید کاری کنیم مردم دوباره کتاب بخوانند.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط امروز و فرصت‌های اندکی که مردم در اختیار دارند، باید خط‌مشی را مشخص کنیم که مردم بتوانند به آسانی به کتاب دسترسی داشته و کتاب بخوانند. همانطور که یک سری داروها برای امراض مشخص و غذاهایی برای گروه‌های مختلف مفید هستند، کارشناسان باید کتاب‌های خوب را معرفی کنند؛ این کار به نوعی کتاب‌درمانی است. باید ذائقه مردم را نسبت به مطالعه تحریک کرد. حال این ذائقه چطور تحریک می‌شود، هنر کارشناسان، مسئولان فرهنگی و رسانه‌هاست.

مدیرعامل موسسه خانه کتاب، گفت: به‌نظر می‌رسد سرمایه اجتماعی ما جاهایی دچار اشکال شده است؛ باید اعتمادسازی صورت گیرد. همه مسئولان و نخبگان باید دست به دست دهند تا سرمایه‌های انقلاب اسلامی حفظ شود و تداوم پیدا کند.

 

حسینی‌پور افزود: کتاب‌سازی نیز یکی از آسیب‌هایی که امروز وجود دارد و باید برای آن فکر اساسی کرد .شاید یکی از عوامل بروز این پدیده، کمّی بودن شاخص‌های ارزیابی است. این عامل باعث می‌شود افراد برای دریافت تسهیلات اهالی قلم و نشر، دست به آمارسازی و کتاب‌سازی بزنند. شاید نیاز باشد شاخص‌ها کیفی‌تر شوند که چگونگی کیفی‌سازی نیز خودش معضلی است که نیاز به جلسات کارشناسی و جمع‌بندی با حضور اصحاب نشر و مسئولان وزارت ارشاد دارد.

انقلاب اسلامی محدود به سال‌های ۵۷ تا ۹۷ نیست

نیلی، مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی نیز در این دیدار، اظهار کرد: در مدت حدود هشت سالی که از عمر مجمع می‌گذرد، از هشت ناشر عضو امروز به بیش از ۲۵۰ عضو فعال رسیده‌ایم. امسال در انتخاب کتاب سال و ناشران برتر حوزه انقلاب، هفت جایزه به اعضای مجمع تعلق گرفت که نشان از قدرت محتوایی مجمع دارد.

وی ادامه داد: اعضای مجمع دارای سلایق مختلف و از طیف‌های مختلف هستند و این برای ما موجب خوشحالی است، چراکه انقلاب اسلامی محدود به سال‌های ۵۷ تا ۹۷ نیست، بلکه عرصه‌ای از زمان بعثت پیامبر (ص) و یا به بیان دقیق‌تر بعثت انبیاء است و تا همیشه ادامه دارد.

مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی، گفت: ایجاد قدرت جمعی، سازماندهی در حوزه چاپ و نشر کتاب به‌ویژه در برخی

کد مطلب: ۲۶۰۷۸۲

 

 

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای آتی بوک محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.